Stowarzyszenie i Fundacja
 Rzecznik Praw Rodziców


         » Rzecznik Praw Rodziców » INICJATYWYNajczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zebraliśmy już 100 tysięcy podpisów. Czy to już koniec akcji?

Nie. Zbierajcie i przysyłajcie podpisy do końca czerwca. To ważne. Chcemy pokazać skalę społecznego poparcia dla projektu.

Na jaki adres przysłać podpisy?

Przysyłajcie podpisy na adres z formularza. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, ul. Kazimierza Wielkiego 31/41, 05-120 Legionowo.

Kto może zbierać podpisy pod ustawą, czy tylko rodzice?

Zbierać może każdy, tak samo rodzic jak i dziadek, nauczyciel czy każda inna osoba, której leży na sercu dobro dzieci. Potrzeba tylko zgłosić organizatorom na adres: ratujmaluchy2011@gmail.com włączenie się do akcji.

Kto może złożyć podpis?

Każdy dorosły obywatel polski, mający prawo wyborcze.

Czy podpis złożony w internecie na stronie ratujmaluchy wystarczy?

Nie. Wpis internetowy to wyraz poparcia akcji, ale wartość prawną ma tylko podpis złożony własnoręcznie na karcie poparcia projektu ustawy.

Do kiedy zbieramy?

Prosimy o wysyłanie do nas list do końca czerwca, tak żeby zdążyły dotrzeć na czas. Musimy je złożyć w sejmie do 4 lipca

Czy konieczne jest podawanie numeru pesel?

Tak, jest to konieczne. Przepisy wymagają podania pełnych danych. Bez numeru pesel podpis nie będzie brany pod uwagę.

Jak wysłać listy z zebranymi podpisami?

Zebrane podpisy należy wysłać listem poleconym, tak jak przesyła się ważne dokumenty, na adres:
Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, ul. Kazimierza Wielkiego 31/41, 05-120 Legionowo

Dlaczego ustawa ma taki dziwny tytuł?

Projekt został napisany przez prawników i sprawdzony przez innych prawników. Tytuł jest poprawny. Nasz projekt ma na celu zmianę ustawy o reformie oświaty przyjętej przez sejm w 2009 r. A ponieważ ustawa wprowadzająca reformę nosi tytuł "Ustawa o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 56, poz. 458), nasz projekt, który zakłada zmianę tamtych przepisów ma jeszcze bardziej skomplikowaną nazwę.

Czy mój podpis nie będzie wykorzystany do poparcia innego projektu? Przecież w nazwie ustawy jest napisane "niektórych innych ustaw".

Komitet inicjatywy ustawodawczej złożył projekt do marszałka sejmu i zbiera podpisy pod tym jednym, konkretnym projektem. Każda karta na której zbierane są podpisy musi zawierać nazwę i adres komitetu i nazwę projektu ustawy. Właśnie po to, żeby każdy wiedział dokładnie pod czym się podpisuje.
"Niektóre inne ustawy" to zwrot użyty w ustawie o reformie oświaty oznaczający zmianę przepisów dotyczących szkoły a rozsianych w różnych ustawach np. ustawie samorządowej.

Na jakich kartkach zbierać podpisy?

Każda karta musi zawierać określone dane: nazwę i adres komitetu, pełny tytuł projektu ustawy. Dane osób podpisujących muszą zawierać: imię, nazwisko, adres, numer pesel i podpis.Karty, na których zabraknie któregokolwiek elementu będą nieważne.
Gotowy wzór formularza można pobrać » tutaj.

Do kogo zgłaszać się w razie wątpliwości?

Wątpliwości mogą wyjaśnić organizatorzy i koordynatorzy akcji. Maile i telefony podane są tutaj.

Czy mam w polu pesel podać numer swój czy dziecka?

Zbieramy głosy poparcia dorosłych obywateli. Należy podać we wszystkich polach swoje własne dane.

Czy mój mąż, obcokrajowiec, może podpisać się pod projektem?

Jeśli nie ma w Polsce praw wyborczych to nie może. Projekt ustawy może być poparty tylko przez obywateli Polski posiadających prawo wyborcze.