Stowarzyszenie i Fundacja
 Rzecznik Praw Rodziców


         » Rzecznik Praw Rodziców » INICJATYWY

AKCJA: To wstyd oszczędzać na dzieciach - początek: listopad 2011

Zbieraliśmy podpisy za utrzymaniem podatkowych ulg na dzieci:
- lista z podpisami;
- opis akcji.

SUKCESY: Premier zapowiedział w expose, że nie planuje odbierania ulg na 1 i 2 dziecko, choć taka wersja była podawana przed wystąpieniem.


AKCJA: [RATUJ MALUCHY] - początek: maj 2008.

Zbieramy podpisy pod przygotowanym przez Stowarzyszenie obywatelskim projetem ustawy oświatowej [więcej].
Nasz projekt zakłada odwrócenie reformy edukacji z 2009 r.: stabilny system nauki szkolnej od 7 roku życia w 1 klasie, ograniczenie możliwości likwidacji i prywatyzacji szkół bez wiedzy lokalnej społeczności oraz zwiększenie dostępu do przedszkoli poprzez objęcie edukacji przedszkolnej państwową subwencją. Projekt ustawy ma za zadanie realizację celów akcji prowadzonej od 2008 r. i popartej internetowymi wpisami przez ponad 50 tys. rodziców: ratujmaluchy.pl.

SUKCESY: Akcja doprowadziła do zawetowania przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego ustawy o reformie oświaty, przyczyniła się do zmiany projektu reformy i przyznania trzem rocznikom sześciolatków wolnego wyboru zerówki, z czego skorzystała większość dzieci, dotychczas 700 tys. maluchów w dwóch rocznikach.


STOP USTAWIE PRZEMOCOWEJ, początek luty 2010:

Społeczny sprzeciw wobec nowelizacji Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, zainicjowany w marcu br. przez Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców, prowadzony wspólnie ze Związkiem Dużych Rodzin Trzy Plus [więcej]. Sprzeciw poparło w internecie ponad 65 tys. osób.

SUKCESY: Akcja doprowadziła do cofnięcia ustawy do poprawienia w komisji sejmowej; w projekce pojawiły się wówczas zapisy 1) ograniczające prawo pracownika socjalnego do samodzielnej decyzji o odebraniu dzieci, 2) nakazujące sądowi potwierdzić w ciągu 24 godzin decyzję zespołu odbierającego dziecko; a w senacie 3) wykreślono wieloznaczny i niebezpieczny zapis o zakazie przemocy psychicznej, który wprowadzałby szwedzki model kontroli relacji w rodzinie.


ORGANIZACJE RODZICIELSKIE PRZECIW SIO, początek luty 2011:

Protest przeciw projektowi nowelizacji ustawy o Systemie Informacji Oświatowej, która ma na celu gromadzenie danych, również wrażliwych, o uczniach i absolwentach - czytaj więcej i podpisz. Akcję zainicjowała Fundacja Rodzice Szkole a Stowarzyszenie i Fundacja Rzecznik Praw Rodziców są jej współorganizatorami.

SUKCESY: Prace sejmowe nad projektem zostały wstrzymane.